Уроки математики / Конспект урока / Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Тақырыбы:  Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Мақсаты:  Келтірілген квадрат теңдеу және толық квадрат теңдеу түбірлерінің формулаларын пайдаланып есептер шығару.

Білімділік: «Квадрат теңдеулерді шешу» тақырыбы бойынша алған
теориялық білімдерін жинақтап, формулаларды есептер
шығаруда пайдалана білу дағдыларын жетілдіру. Материалды
меңгеру дәрежесін тексеру.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, танымдық қабілеттерін,
өз беттерімен жұмыстануды, логикалық сауаттылығын
дамыту. Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне
ықпал ету, белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды алдарына қойған мақсаттарына жетуге,
жауапкершілікке, ұжымдық жұмысқа, өзара көмек көрсетуге,
адамгершілікке, патриоттыққа, толерантылыққа тәрбиелеу
Міндеттер:
1. Дискриминанттың мәніне байланысты квадрат теңдеудің түбірлер санын анықтай отырып түбірлердің формулаларын қолданып квадрат теңдеуді шешу;
2. Білім алушылардың ой — өрісін кеңейтіп, қызығушылығы мен белсенділігін арттырып,
есептеу дағдысын жетілдіре отырып танымдық қызығушылығын дамыту;
3. Өз бетінше есептер шығара білуге, тез ойлап ойын жеткізуге және ізденуге, математикалық сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі:  Бекіту сабағы.
Оқыту әдістері:  түсіндіру, сұрақ — жауап, есептер шығару, проблемалық,
іздену әдістері
Көрнекіліктер:  тест тапсырмалары, интерактивті тақта, түрлі-түсті жетондар(рефлексияға)

Сабақтың жоспары:
I. Ұйымдастыру
II. Үй тапсырмасын тексеру

III. Ой қозғау
IV. Білімінді тексер
V. Тест
VI. Қорытындылау

VII. Үйге тапсырма
VIII. Бағалау

Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру бөлімі.
Саламатсыздар ма, балалар! ! Мен сендермен бірге сабақ өткізуге қуаныштымын.   Сіздер формуланы пайдаланып квадрат теңдеуді шешуді білесіздер. Бүгін осы тақырып бойынша білгендеріңізді ортаға салып өз білімдеріңізді көрсетесіздер.

Эпиграф: Бар ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар
.
Жүсіп Баласағұни
2) Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен сабақта біз кв.тең-ді шешу жаңа тәсілімен таныстық, ол тақырып мектеп бағдарламада қарастырылмайды. Бірақ бұл тәсіл өте қызықты және қиын емес. Осы тәсілге Ұй тапсырма  берілді, соңы қазір тексерейік және таңысқан қасиеттерді еске түсірейік.

ах2 + bх + с = 0, мұнда  а ≠0.

1 Қасиет.

Егер а + b + с = 0 (теңдеудің коэффициенттер қосындысы 0-ге тең), онда х1 = 1, х2 = с/а

2 Қасиет.

Егер  а – b + с = 0, н/се  b = а + с, онда  х1 = – 1, х2 = – с/а

Ұй тапсырмасы: 6х2 – 7х + 1=0, 2х2+3х-5=0, х2 – 8х + 7=0

3) Ой қозғау ( сұрақ — жауап).
Сабаққа жақсы кірісіп кету үшін сіздерге келесі сұрақтарды ұсынамын:
1. Қандай теңдеуді  квадрат теңдеу деп  атайды?

  1. Квадрат теңдеудің түрлері нешеу?
    3. Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

  2. Толымсыз квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

  3. Дискриминанттың неше жағдайы болуы мүмкін?

  4. Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы?

  5. 121 санының квадрат түбірі
    7. — 25 санының квадрат түбірі.

4) Біліміңді тексер

(Ауызша)

Берілген теңдеулердің арасынан толық және толымсыз квадрат теңдеулерді атаңдар

а) х2 + 3х – 19 =0,                   б) х2-7х+11=0,

ә) 4х2+5х=0,                           д) 2х2-5х+1=0,

в) 8х2=0,                                 г) 3х2-21х=0.

ғ) 8х2-3х=0,                             е) х2-25=0,

ж)  х2-4х=45                             з) 18-2х2=0

и) 4х2-28х+49=0                      к) 2х2-5х+3=0

 

 

Кестені толтыр!

Квадраттық теңдеу

a

b

c

 -3x2+х-2=0

-3

1

-2

Д= -23

жоқ

-x2+ 7x + 18 =0

-1

7

18

D=121

Екеу

   5х2-8х+3=0

5

-8

3

D=4

Екеу

9

6

1

D=0

Біреу

 

Теңдеулерді шешіңдер:

аX+ вх + с=0

жауабы

X2 +12х + 20=0

-10; -2

-X2 — 6x — 73 =0

жоқ

 x2+ 2x + 1 =0

-1

2x2+2x=0

-1; 0

-3x2 – 15x + 42=0

-7; 2

 

  • Түбірлері бар бірнеше келтірілген квадраттық теңдеудің түбірлерін, түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісінің мәндерін табыңдар және жауаптарын кестеге толтырыңдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теңдеулер

Түбірлер   х1 және х2

х1+ х2

х1 · х2

х2 – 2х – 3 = 0

Х+ 5х – 6 = 0

х2– х – 12 = 0

х2+ 7х + 12 = 0

 

3 және -1

 

-6 және 1

 

4 және -3

 

-4 және -3

 

2

 

-5

 

1

 

-7

 

-3

 

-6

 

-12

 

12

 

Бұл мысалдардан, келтірілген квадраттық теңдеу түбірлерінің қосындысы қарсы таңбасымен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең екенін байқадық.

Енді бұл қасиетті теорема ретінде тұжырымдап шығайық.

Теорема : Келтірілген квадраттық теңдеу түбірлерінің қосындысы қарсы таңбасымен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең болады:

Түбірлері        болатын теңдеулерді жазыңдар:

Түбірлері

Қосындысы

Көбейтіндісі

Теңдеу

p= -11

q =30

x2-11x+30=0

p= 7

q=12

x2 +7x+12=0

p= -5.5

q=6

x2 -5.5x+6=0

Тест тапсырмалары

1-нұсқа

  1. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін жазыңдар:

А) а=5; в= -9; с=4        Б) а=4; в= -9; с=5         В) а= -9; в=5; с=4

  1. Теңдеудің түбірін табыңдар:

А)          Б) ±3/2      B) 2/3

  1. Мына теңдеу квадрат теңдеу бола ма?

А)    иә      Б) жоқ

  1. Теңдеуді шешіңдер:

А) -1; 0.      В) Түбірлері жоқ.        С) 1.         D) -1.      Е) 0.

  1. Келтірілген квадрат теңдеуді көрсет:

А)9

2-нұсқа

  1. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін жазыңдар:

А) а= -9; b=3; c=1  Б) а=1; b=3; c= -9     В)a= -9; b=1; c=3

  1. Теңдеудің түбірлерін табыңдар:

А) ±1/3   Б) 1/9    C)±9

  1. Мына теңдеу квадрат теңдеу бола ма? 1-12х=0

А)    иә      Б) жоқ

  1. Теңдеуді шешіңдер:

А) 1.         В) -1; 0.            С) -1; 1.         D) -1.      Е) 0.

  1. Келтірілген квадрат теңдеуді көрсет:

А) 2

 

Тесті дұрыс жауабы бойынша өзара оқушылар тексереді

Сабақты қорытындылау

Кез келген квадрат теңдеуді шешуге болады. Ол үшін:

  1. a) жалпы жағдайда ДИСКРМИНАНТТЫ табу формуласын біліуіміз қажет, оның үш жағдайын. D>0. D=0. D<0;

  2. b) Келтірілген квадрат теңдеу болғанда, оны Виет теремасы арқылы шешу;

  3. c) a+b+c=0 және   a+c=b дербес жағдайларды мұқият ескеру

Үйге тапсырма беру.     

Квадрат теңдеу туралы мәлімет жинап, презентация жасау.

Бағалау

Рефлексия:  

 

 

  • Сабақты түсінбедім. Өзіме нақты ештеңе алған жоқпым. Сабақ қызықты болған жоқ.

 

 

  • Сабақтың сапалы өткені ұнады. Сабақта мен жақсы жұмыс атқардым.

 

  • Сабақ қызықты болды. Мен белсенді қатыстым. Көңіл-күйім сабақты жақсы болды.

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары тақырыбына  есептер шығару.

Мақсаты:

Білімділік : оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп жинақтау, жүйелеу.

Дамытушылық :оқушылардың ой-өрісін кеңейту, белсенділіктерін арттыру.

Тәрбиелік : оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: білімі мен икемділік  дағдыларын  жетілдіру сабағы

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдістері: ауызша, практикалық, өз бетінше жұмыс, ойын түрлері

Көрнекілігі: интербелсенді тақта, бағалау парағы, үлестірме карточкалар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

(Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, назарларын сабаққа аудару, бағалау парағын тарату)

Балалар, бүгін біздің сабағымыз қайталау сабағы болғандықтан, сабақты күндегіден ерекшелеу, бірақ өзіміз ойнап жүрген ойындарымызды  кірістіре отырып, өткізгім келіп тұр. Әдеттегідей  геометриялық фигураларды таратамын,түстеріне қарай топқа бөлінеміз.Топ жеткшілерін сайлап аламыз және олар бағалау парағына өз қатарынан шыққан оқушыны бағалап отырады.

Оқушылар,бүгінгі біздің сабағымыз «Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары» тақырыбына есептер шығару

Мақсаты: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары тақырыбына есептер шығарту арқылы терең меңгерту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

(Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушылардың үй тапсырмасын тексереді)

а) №261 (2; 3,6) (І слайд арқылы үй тапсырмаларын тексеріп, әр топ  бағдаршам  арқылы өздерін бағалап шығады. Қызыл түс – 2, Жасыл түс – 5, сары түс – 4)

2) 2х2+х+67=0

    Д=в2-4ас

Д= 12-4∙2∙67=1-536=-535

        Д<0

   Шешімі жоқ

3) 2р2+7р-30=0

   Д=в2-4ас

   Д=72 -4∙2∙(-30)=289

          Д>0

     р1 = -6;    р2 = 2,5

6) 9у2-30у+25=0

  Д=в2-4ас

  Д=(-30)2-4∙9∙25=0

          Д=0

  x =  5/3

 

ІІІ. Үй тапсырмасын қайталау, пысықтау.

Оқушылар, Сіздердің тақырыпты қалай меңгергендіктеріңді байқау үшін бірнеше сұрақтар қоямын.  (ІІ слайд)

1) Қандай теңдеулерді квадраттық теңдеулер деп атайды?

2) Квадрат теңдеудің  а, в, с — сандары қалай аталады?

3) Квадрат теңдеудің қандай түрлері бар?

4) Толымсыз квадрат теңдеу дегеніз не?

5) Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

6) D > 0, D = 0, D < 0 болғанда теңдеудің неше түбірі бар және формуласын жаз.

              

б) Енді оқушылар сендерге Дымбілмес атты оқушының қатесін табу үшін  үлестірмелі карточка таратып беремін. «Математикалық диктант» жазады.

 Дымбілместің жауабы

Диктанттың дұрыс жауабы

1.Толық квадрат теңдеу:

ах + вх + с = 0

1.Толық квадрат теңдеу:

ах2 + вх + с = 0

2. D=в2-4ас, D > 0, бір түбірі бар

2. D=в2-4ас, D > 0, екі түбірі бар

3. Келтірілген квадрат теңдеу:

х2 + pх + q = 0,   а = 2

3. Келтірілген квадрат теңдеу:

х2 + pх + q = 0,   а = 1

4. х2 -4= 0,   а = -4, в = 1, с = -4

4. х2 -4= 0,   а = 1, в = 0, с = -4

5. в = 2k, D> 0, екі түбірі бар,

х1,2 = в±√Д

             2а

5. в = 2к, D> 0, екі түбірі бар,

х1,2 = -k±√k2 -ас

                 а

6. х2 – 10х +16 = 0

а = 1, в = 10, с = 6

6. х2 – 10х +16 = 0

   а = 1, в = -10, с = 16

Дұрыс жауабын  интербелсенді тақта  арқылы тексеріп , оқушылар өздерін бағалайды.

 

IV. Өтілген тақырыпты пысықтау

Балалар, бүгін біздің сабағымыз қайталау сабағы болғандықтан, үш топ деңгейлік тапсырмалар орындайды. (ІІІ слайд)

          А тобы

В тобы

     С тобы

1. Толымсыз квадрат теңдеулерді тап:

х²-6х=0,   3х²-11=0,   х²=0,   х²-х+1=0,   8х-х²=0,    -х²-11=0

2. 7 және -7 сандары 2х²-98=0 теңдеуінің түбірлері болатыңдығын дәлелде.

3. Теңдеулерді шешіңдер:

х²=11, х²=0,09, х²=2, х²=-3

4. Теңдеулерді шешіңдер:

 х²-25=0,      64-х²=0,      3-х²=0

Квадрат теңдеулерді шешіңдер :

1. 2х²+5х+2=0

2. 5х²+2х+6=0

3. 36х²-60х+25=0

4. 42х²+5х-2=0

Теңдеулердің түбірлерін тап

1.х²+10х-39=0

2.х²+2005х-2006=0

3.х²+17х-270=0

4.204х²-203х-1=0

 

3) «Топ жетекшісі» ойыны.

(Топ жетекшілері мұғалім столынан тапсырма алып  алдарындағы постерге орындайды, осы кезде сынып оқушылары кроссворд шешеді)

1.Үш тетелес сандардың квадраттарының қосындысы 77-ге тең.

Осы сандарды тап.

2.Тіктөртбұрыштың ені ұзындығынан 6 см қысқа, ал ауданы 112 см2 болса, оның периметрін тап.

3.Моторлы қайық 2 сағат ішінде өзен ағысымен 25 км және ағысқа қарсы 3 км жүзді. Өзен ағысының жылдамдығы 3 км/сағ екені белгілі болса, қайықтың тынық судағы жылдамдығы қандай?

Шешуі:

теңдеу құрып шешеміз,

(х-1) -ші сан,

(х+1)-2-ші сан,

(х+2)-3-ші сан

х2+(х+1)2+(х+2)2=77

х2+2х-24=0

D=100>0

х1=-6, х2=4

Жауабы: -6, -5, -4 немесе

4, 5, 6

Шешуі:

ені-х см, ұзындығы (х+6) см, ал ауданы х(х+6) см2 болады.

х(х+6)=112

х2 + 6х – 112 =0

х1= -14, х2=8

х1=-14 түбірі жарамсыз, өйткені кесінді ұзындығы оң санмен өрнектеледі. Сонда тіктөртбұрыштың ені

8 см, ұзындығы 8+6=14 см, ал периметрі 2(8+14)=44 см болады.

Жауабы: 44 см.

Шешуі:

Қайықтың тынық судағы жылдамдығын х км/сағ десек, оның ағыспен жүзгендегі жылдамдығы (х+3) км/сағ, ағысқа қарсы жылдамдығы

(х-3)км/сағ болады. Сонда ағыспен жүзгенде 1сағ, ағысқа қарсы 1сағ, ал барлық жолға =2 (сағ) уақыт жұмсалады. Сонда =2 теңдеуін шешеміз, мұнда х>3 болуы керек, өйткені х 3 болғанда, қайық ағысқа қарсы жүзе алмайды.

25(х-3)+3(х+3)=2(х2-9)

х2-14х+24=0;

х1=2, х2=12

Жауабы: 12 км/сағ

д

е

К

а

р

т

е

В

к

л

и

д

д

и

А

м

е

т

р

о

р

Д

и

н

а

т

а

п

Р

о

п

о

р

ц

и

я

к

А

т

е

т

Т

а

б

а

н

ы

 

1. Координаттар жүйесін ең алғаш енгізген адам.

2. «Геометрия» пәнінің негізін салушы

3. Үлкен хорда

4. Оу осі қалай аталады?

5. Екі қатынастың теңдігі

6. Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышын жасап тұрған қабырғалары

7. Үшбұрыш биіктіктерінің қиылысу нүктесі.

Топ жетекшілері шығарған есептерін шығару жолдарымен түсіндіреді.

V. Сабақты қорытындылау.

«Үндемес» ойыны. Квадрат теңдеуді шешуді меңгергендіктерін байқау барысында тест тапсырмалары беріледі. Жауабы, бағалау деңгейі интербелсенді тақта  арқылы көрсетіледі.

Тест тапсырмалар:

қ/с

Сұрақтар

Үш нұсқа жауабы

Жауабы

1

Жалпы квадрат теңдеудің формуласы.

1. x2+px+q=0

2. ax2+bx+c=0

3. ax2+ c=0

2

2

x2+6x-7=0 теңдеуінің коэффициенттері мен бос

мүшесін ата.

1. a=0, b=0, c= -7

2. a=1, b=0, c= -7

3. a=1, b=6, c= -7

3

3

Теңдеуді   ax2+bx+c=0 түрінде жазыңдар:

х(2х – 3) = 5 — 4х

1. 2×2+x–5=0

2. 2×2-2x+5=0

3. 2×2-7x-5=0

1

4

Теңдеуді шеш: 7×2 – 21х = 0

1. 0; 21

2. 0; 7

3. 0; 3

1

5

Теңдеуді шеш: 4х2 – 9 = 0

1. 1,5

2. -1,5

3. +1,5

1

6

Теңдеуді шеш: -х2 +5х–6=0

1. -3; 2

2. 2;3

3. 3; -2

1

 

Жауабы код бойынша тексеріледі.

1) 2     2) 3      3) 1     4) 1     5) 1      6) 1

Бағалау деңгейі

  • 0; 1 қате – «5»

  • 2 қате – «4»

  • 3 қате – «3»

  • 4 қате ден жоғары– «2»

Жауабы: 231111

Бағалау.

Сабақты қорытындылап, әр топ алдарындағы тұрған бағдаршамға жапсырылған стикер бойынша  оқушыларды бағалаймын.

Үйге тапсырма:  №267 (3,4), №269 (2,4) шығарып келу.

Рефлексия:

  • Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?

  • Нені білгің келеді?

Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен ойларын стикеге жазып,тақтадағы емен ағашына жапсырады.

Қосымша:    Презентация материалдары

«Логикалық сұрақтар» ойыны.(оқыстан бір жағдай бола қалғанда пайдаланылатын жұмыс түрі) Экраннан ауызша сұрақтар қойылады, жауабымен тексеріледі.

1. 4 пен 5-тің арасына қандай таңба қойылғанда, 4-тен артық 5-тен кем сан шығады?

Жауабы: үтір

2. Бір сағаттың бір тәуліктен неше сағаты кем?

Жауабы: 23 сағаты

3. Барыс секіргенде 288 сантиметр ұзындыққа секіреді. Сонда неше метр, неше дециметр, неше сантиметр?

Жауабы: 2м 8дм 8см

4. Бөрененің ұзындығы 150 см, оның бөлігін кесіп тастады. Қалған бөлігінің ұзындығы қанша?

Жауабы: 100 см

5. Түйеқұс таразыда бір аяғымен тұрғанда 12 кг тартады, ал егер екі аяғымен

 

Сабақтың тақырыбы : Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары

Сабақтың мақсаты:

Біліктілік: Квадраттық теңдеулерді формула көмегімен шығаруды үйрету, толымсыз квадраттық теңдеулер туралы алған білімдерін бекіту.

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту

Тәрбиелік:Оқушылардың өз Отанына, еліне деген сүйіспеншіліктерін оятып, елін құрметтеп, қорғай білуге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу және алғырлыққа, шапшандыққа баулу.

Бақылау түрі :өзіндік бақылау, өзара бақылау, мұғалім тарапынан бақылау.

КҚ: интерактивті құрылғы.

.

1.Ұйымдастыру. Сәлемдесу және сабаққа әзірлік  Сыныпты топқа бөлу (ЭКСПО—2017 көрмесіне ұсынған жобалардың атауы берілген) Зейінін сабаққа аудару мақсатында шаттық шеңбер арқылы сабақты бастау.

-Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріне жылы лебіздер айтып, сабағымызды бастаймыз.

Қуанамын мен де,

Қуанасың, сен де,

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан күнге
2. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмаларын оқушылар өзара дәптерлерін ауыстырып тексереді(№129)

3. Өткенді қайталау. (Қызығушылығын ояту)

1.      Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу деп атайды?

2. Қандай теңдеуді толымсыз квадраттық теңдеу деп атайды?

3. Квадраттық теңдеудегі a, b, c сандары қалай аталады?

4. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

5. Толымсыз квадраттық теңдеулердің неше түрі бар?

6. Келтірілген квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласын тұжырымдап айт?

 

Ә) Квадрат теңдеулерді шешу (3 топтан оқушылар тақтада теңдеу шешеді. Қалған оқушылар семантикалық картаны толтырады)

 

1. Теңдеуді шеш: 5х2-20=0

2.  Теңдеуді шеш:2х2+4х-10=4х +8

 3. Екімүшенің толық квадратын айыру арқылы квадрат теңдеуді шеш:х2-10х-11=0

 

Б) Семантикалық карта толтыру: Теңдеудің түрін анықтау (келтірілген квадрат теңдеу ,  толымсыз квадрат теңдеу,  толық квадрат теңдеу оның барлық коэффиценттерін атау)

 

    Квадрат  теңдеулер

Келтірілген квадрат теңдеу

Толымсыз квадрат теңдеу

Толық квадрат теңдеу

а

в

с

І топ

    x² + 4x - 6  = 0

+

-

+

1

4

-6

    2x² + 6x = 6

-

-

+

2

6

-6

ІІ топ

    7x² - 14x = 0

-

+

-

7

-14

0

    x² + 5x - 1= 0

+

-

+

1

5

-1

ІІІ топ

    3x²  + 19 = 5x  

-

-

+

3

-5

19

     13x² = 0

-

+

-

13

0

0

 

4.Жаңа білімді игеру  (Мағынаны тану)

Қысқаша былай жазуға болады:                                                         мұны квадраттық

теңдеудің түбірлерінің формуласы деп атайды.

2.      Егер D= 0 болса, онда                           Бұдан                                        Бұл жерде                  

                     теңдеудің бір түбірі болады.

3.      Егер  D<0 болса, онда             бөлшегінің мәні теріс болады, сондықтан 

теңдеуінің түбірлері жоқ.  Онда                                 теңдеудің де түбірлері жоқ болады.

Сонымен,

1.       D ˃ 0, екі түбірі болады.

2.      D= 0, бір түбірі болады.

3.      D<0, түбірі жоқ.

 

1-мысал:          2x2+3х+1=0   теңдеуін шешейік:

2-мысал: 2x2+х+2=0 Жауабы: х=6

3-мысал: 9x2+6х+1=0

Жауабы: түбірлері жоқ

5. Жаңа сабақты бекіту

Мақсаты : Оқушылардың жаңа материалды игеруін бақылау

1) А деңгей

 №

Квадрат теңдеу

а

b

с

D=b2 – 4ac

Түбірлер саны

І топ

2x2+3х+1=0

2

3

1

D=9-4*2*1=1>0

2

ІІ топ

2x2+х+2=0

2

1

2

D=1-4*2*2=-15<0

0

ІІІ топ

9x2+6х+1=0

9

6

1

D=36-4*9*1=0

1

2) В деңгей

Квадрат теңдеу

а

B

с

D=b2 – 4ac

Түбірлер саны

Түбірлері

І топ

1-18р+81р2=0

81

-18

1

 

 

 

ІІ топ

-11y+y2-152=0

1

-11

-152

 

 

 

ІІІ топ

-17x+6x2+5=0

6

-17

5

 

 

 

 

3)Сергіту сәті: Сұрақтар оқимын. Әр дұрыс жауапта қолдарыңды тік бағытта, дұрыс емес жағдайда алға созасыңдар.

 

      2x2 + 3x = 5  - толымсыз квадрат теңдеу.

      х2 +3х-6 = 0 теңдеуінің 2-ші коэффициенті 3-ке тең.

      Толымсыз квадрат теңдеуді шешкенде дискриминант қолданамыз.

      Дискриминант табу формуласы: D=b-4ac

      Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формуласы: х1,2 =

      Квадрат теңдеудің түбірін тапқанда b коэффициентінің таңбасы маңызды.

 

4) Оқулықпен жұмыс

С-деңгей

№134 (1)

№134 (2)

№134 (3)

 

7. Бағалау. 

8. Үй тапсырмасы

Нұсқау беру .

§ 7 ( фомулаларды жаттау)

А  №133    В   №135

9. Рефлексия ( Оқушылардың іс- әреккеттерін бағалау )

Оқушылар бүгінгі сабақ туралы пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіресіңдер.

Рефлексия

Мені таңқалдырды

Мені ойландырды

Менде сұрақ туындады

 

Өз  аттарыңды жазып 3 бағанның біріне ілесіңдер.

 

Автор
Дата добавления 04.12.2017
Раздел Алгебра
Подраздел Конспект урока
Просмотров81
Номер материала 4958
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.