Похожие материалы
Уроки математики / Конспект урока / Разработка по математике на тему "Арифметик прогрессия" (9 класс)

Разработка по математике на тему "Арифметик прогрессия" (9 класс)

Фан: Алгебра

Дарс мавзуси: Арифметик прогрессия.Арифметик прогрессиянинг n- ҳади формуласи

Дарснинг мақсади:

1.Арифметик прогрессия таърифи, арифметик прогрессиянинг ҳадини топиш формуласи ҳақида тушунча ҳосил қилиш; формула ёрдамида n- ҳадини топишни ўргатиш;

2.Арифметик прогрессия бўйича билим кўникмаларини шакллантириш, математик фикрлаш қобилиятларини ривожлантириш;

3.Жавобгарчиликни ҳис этишга тарбиялаш.

Дарс жихози: Формулалар жадвали,тарқатма материал

Дарс тури:Янги билим бериш

Методи: Тушунтириш, практикум, жуфт билан ишлаш

Дарснинг бориши

1.Ташкилий қисм

а) Саломлашиш

б) Давоматни аниқлаш

с) қувчиларнинг дарсга тайёргарлигини аниқлаш

2.Асосий қисм

Утилган мавзуни сураш

1.Чекли кетма-кетлик деб нимага айтилади?

2.Монотон кетма-кетлик нима?

3.Кетма-кетликнинг берилиш усуллари қандай? Укувчилар жавобини тулдириш ва бахолаш.

Уй ишини текшириш.

№181 мисолни текшириш

a1=-1, a2=3 ва an+2=an+1+an формуласи билан берилган кетма- кетликнинг a5 хадини топинг.

a3=a2+a1 a4=a2+a3 a5=a4+a3

a3=3-1 a4=3+2 a5=5+2

a3=2 a5=5 a5=7

3.Янги мавзу

ПРОГРЕССИЯ-термини лотин тилидан олинган,(progression,олдинга юриш деганни билдиради) ва римлик олим Боэци (VI аср) киритган. Прогрессияга тегишли дастлабки маьлумотлар Қадимги Грециянинг хужжатларидан топилган. Прогрессиялар орасидаги богланишга биринчи булиб ,улуг Архимед назар солган.Архимеднинг фикрлари,1544 йили немис математиги Михаил Штифелнинг «Умумий арифметика» деган китобида чоп этилгани маълум булди.Арифметика-сузининг маъноси (арифмос грекча сон)

ПРОГРЕССИЯ

Арифметик прогрессия Геометрик прогрессия

  1. Қани укувчилар арифметик прогрессия деганимиз нима?

Иккинчи хадидан бошлаб хар бир хади аввалги хадига узгармас d сонини қушганда чикадиган сонли кетма-кетлик арифметик прогрессия,d сони эса арифметик прогрессиянинг айирмаси деб аталади.

  1. Агар d>0 бўлса, арифметик прогрессия ўсувчи, d<0 бўлса, арифметик прогрессия камаювчи бўладими?

  1. Формулалар

а213243n+1-an=d

a2=a1+d

a3=a1+2d=(a1+d)+d

an=a1+(n-1)d

1-мисол

а1=2,5

d=0,5

a100=a1+99d=2,5+99*0,5=52

2-мисол

a1=-15

d=5

an=100

n-?

an=a1+(n-1)d

100=-15+5(n-1)

100+15=5(n-1)

115=5(n-1)

23=n-1

n=24

5-мисол

a8=130 a12=166 a1-? d-?

a1+7d=130 -a1-7d=-130

a1+11d=166 a1+11d=166

4d=36

d=9

a1=130-63

a1=67

Луғат билан ишлаш

Арифметик прогрессия –arithmetical progress-арифметикалық прогрессия-арифметическая прогрессия

Айирма- айырма-difference-разность

Хад-member- мүше-член

Усувчи-a growing-өспелі-возрастающая

Камаювчи –кемімелі-decreasing-убывающая

3.Арифметик прогрессиянинг қўлланилиши

Дарслик билан ишлаш

191-(оғзаки)

192(Мотивацияси паст ўқувчилар учун)

  1. a1=30 d=a2-a1

a2=45 d=45-30

a3=60 d=15

d-? ,a5-? a5=30+4*15 a5=90

  1. a1=160 d=a2-a1 a5=a1+4d

a2=190 d=190-160 a5=160+4*30

a3=210 d=30 a5=280

d-?, a5-?

№199

  1. a1=-7 2) a1=20

d=0,5 d=-0,4

n=11 n=30

an-? an-?

an=a1+(n-1)d an=a1+(n-1)d

an=-7+(11-1)*0,5 an=20+(30-1)*(-0,4)

an=-2 an=8,4

№200

a16=65 a1+15d=65 a16=a1+15d

a18=73 a1+17d=73 65=a1+15*4

a1-?,d-?,a17-? 2d=8 a1=5

d=4

a17=a1+16d

a17=5+16*4

a17=69

Қобилиятли ўқувчилар учун

№203

  1. a1=3 d=(283-3)/(8-1)=280:7=40

a8=283

d-?

  1. a1=-4 d=(18+4)/(17-1)=22:11=2

a12=18

d-?

Дарсни мустаҳкамлаш

Мослаштириш тести

Топшириқлар

Тўғри жавоблар

Жавоб вариантлари

1

a1=-100, a2=-70 d-

12

2

a10=120, d=12 a1-?

47

3

a1=50, d=-1,5 a3-?

30

Мана ўқувчилар бугун биз сизлар билан арифметик прогрессия мавзуси билан танишиб чиқдик. Нималарни тушундингиз?

Ўқувчиларни баҳолаш

Уйга вазифа:№199,№202

Автор
Дата добавления 18.01.2017
Раздел Алгебра
Подраздел Конспект урока
Просмотров113
Номер материала 1721

Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.