Уроки математики / Конспект урока / Ең үлкен ортақ бөлгіш .Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ бөлгіш

Ең үлкен ортақ бөлгіш .Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ бөлгіш

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі

«Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі»КММ

Мерзімі:09.10.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Бердышова А.У

Тақырыбы:

Сабақ 26

Ең үлкен ортақ бөлгіш .Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ бөлгіш

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.12

екі және одан артық сандардың ЕҮОБ-ін және ЕКОЕ-ін табу;

5.5.1.2

Мәтінді есептерді шығаруда ЕҮОБ және ЕКОЕ қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқушылар ең үлкен ортақ бөлгіш,өзара жай сандар туралы түсінік алады.

Берілген құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей отырып,олардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білуге дағдыландыру

Оқушылардың басым бөлігі:

Қандай?сұрағына түс атауларын қолданып сұраққа дұрыс жауап бере алады.Қандайда бір заттың түсін атай алады.

Кейбір оқушылар:

Басқа да түстер қатарын атай алады,оларды өмірлік жағдайатта еркін қолдана алады.

Бағалау критерийлері

Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу, түсіну және қолдану

Жай және құрама сандардың анықтамаларын біледі

Тілдік мақсат

Жай сандар – простые числа – primenumbers

Диалогқа қатысты тіркестер:

Жай сан – өзі мен1-ге ғана бөлінетін сандар

Құрама сан – екіден көп бөлгіші бар сан

Егіз сандар – айырмасы екіге тең жай сандар

Құндылықтар

Қазақстан тәуелсіздігі,Астана туралы сұрақтар

Пәнаралық байланыс

Тарих, география, геометрия.

Бастапқы білім

Натурал сандардың бөлгіштері мен еселіктері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеріп, жағымды психологиялық ахуал қалыптастырамын Бағалау парақшасын таратамын. «Есеп арқылы жұбыңды таны» Бір партадағы екі оқушы бір-бірінің үй тапсырмаларын тексереді. + дұрыс; - дұрыс емес; ┴ жартылай дұрыс

Жаңа сабақты меңгеруге қажетті қайталау тапсырмалары:

«Миға шабуыл» 1) Натурал сандардың бөлгіштері 2) Натурал сандардың еселіктері 3)7 санының бөлгіштері мен еселіктерін тап 4)20 санының бөлгіштері мен еселіктерін тап 5)Жұп және тақ сандар

«Сандар сөйлейді» тәсілімен топқа бөлемін. Оқушыларды шеңбер етіп тұрғызып,натурал сандар ретімен санатып, тақ сандарды бір топ, жұп сандарды екінші топ етіп бөлеміз.

Сабақтың ортасы

Калыптастырушы бағалау

(МК,Ұ)

Ең үлкен ортақ бөлгіші 1-ге тең натурал сандар өзара жай сандар деп аталады

..Өзара  жай  сандарды тап:

Берілген сандар

Ортақ бөлгіштері

ЕҮОБ

15 және 21

             

6 және 7

1

1

18 және 37

1

1

23 және 46

24 және 25

1

1

Тақтада 4 тапсырма берілген, әр тапсырмада 4 жауап бар (дұрыс деп тапқан жауаптың біреуін белгілеңіз, жауаптарды көршіңе тексерту арқылы парақшаға белгілейсіз).
1. Жай санды тап: 45, 47, 143, 999
2. Өзара жай сандар жұбын тап: 2, 122 24, 4 45, 8 27, 81
3. Құрама санды тап: 2, 11, 22, 17
4. ЕҮОБ(24, 48): 12, 24, 48, 2
Көп нүктенің орнын толтыру
1. Кез – келген натурал санның бөлгіші болатын сан: а) 2, ә) 1, б) 3.
2. 1 - ге және өзіне ғана бөлінетін натурал санды …. сандар деп аталады.
3. Екіден көп бөлгіштері бар натурал сандар … сандар деп аталады.
4. ЕҮОБ табуда бірінші... жіктеу керек.
5. Жай сан да және құрама санда болмайтын сан а) 117, ә) 2, б) 1.
6. Егер екі санның ЕҮОБ 1 - ге тең болса, ол сандар... деп аталады.

Аты-жөні

Пән: математика

Сынып: 5

Күні:

09.10.17ж

Калыптастырушы бағалау

5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі

Тақырып:Ең үлкен ортақ бөлгіш .Өзара жай сандар. Ең кіші ортақ бөлгіш

        1. кі және одан артық сандардың ЕҮОБ-ін және ЕКОЕін табу

Бағалау критерийі Білім алушы

Сандардың ЕҮОБ анықтайды

Сандардың ЕКОЕ анықтайды

Ойлау дағдыларының Қолдану

деңгейі 1 тапсырма ЕҮОБ табыңыз: а)42 мен 60b) 26 , 65 және 130;Дескриптор: Білім алушы:1) сандарды жай көбейткіштерге жіктейді: 2)Екі санның ЕҮОБ табады 3)үш санның ЕҮОБ табады2тапсырмаЕКОЕ-ін табыңыз: a) 21 мен 18;b) 12 , 30 және 75.Дескриптор: Білім алушы:1)сандарды жай көбейткіштерге жіктейді; 2)екі санның ЕКОЕ табады; 3)үш санның ЕКОЕ табады.

Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;

1Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

(Қ)

1.Жай сандар деп қандай сандарды атайды 
2.Құрама сан деп қандай сандарды атайды 
3. Өзара жай сандар деп қандай сандарды атайды 
9 және 124. Екі санның ең үлкен ортақ бөлгіші қалай табылады 

Үйге тапсырма №

Қосымша ақпарат

Саралау - оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар Үлестірмелі кеспелермен жұмыс істейді

Бағалау парақшалары арқылы оқушылардың қалыптастырушы бағаларын шығарамыз.

Сергіту сәтін өтемін

Сабақ бойынша рефлексия

1.Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

2.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

3.Жеткізбесе, неліктен?

4.Сабақт саралау дұрысжүргізілді ме?

5. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

6.Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдіңіз? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет.

Автор
Дата добавления 29.12.2017
Раздел Математика
Подраздел Конспект урока
Просмотров239
Номер материала 5072
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.