Похожие материалы
Уроки математики / Конспект урока / Коспект урока решение примеров

Коспект урока решение примеров

Математика 6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Процент және бөлік бойынша санды табу,

санның бөлігін табу

.(5-сынып материалдарын қайталау)

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың процент және бөлік бойынша санды табу, санның бөлігін табу тақырыптарын еске түсіре отырып, оқушылардың білімдерін жалпылау, жетілдіру.

Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып,білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №1.

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жалпылау және жетілдіру.

Сабақтың түрі:hugfuyft7f567

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Самастоятельные и контрольные работы по математике» 6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үй тапсырмасын тексеру:

Үйге берілген №2,№3 (2,4,6), №14 (1,3,5),№24.есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру,қателіктер болса жою.

№ 2

III. Пысықтау сұрақтары:

  1. Процент дегеніміз не?

  2. Процент бойынша санды қалай табуға болады?

  3. Берілген санның процентін қалай табуға болады?

  4. Санның бөлігін қалай табуға болады?

  5. Бөлігі бойынша санды қалай табуға болады?

IV. Сынып жұмысы (есептер шығару):

№ 4, № 5, № 6, № 13, № 31, № 34.

№ 5

1) 10%=0,1

35·0,1=3,5 ; 80·0,1=8 ; 100·0,1=10 ; 150 ·0,1=15 ;

2) 25%= 0,25

16:0,25= 4 ; 84· 0,25=21 ; 120·0,25= 30 ; 200 ·0,25= 50.

  1. 75%=0,75

12·0,75= 9 ; 60·0,75= 45 ; 68·0,75= 51 ; 420·0,75= 315.

№ 4

№ 6

  1. СВ кесіндісі АВ кесіндісінің 70%-і.

  2. FN кесіндісі KN кесіндісінің 36%-і.

№ 13

№ 31

I сағ - 56 км - 7/8 б

II сағ -0,75 б ? км

III сағ

Шешуі:

Жауабы: 168 км.

№ 34

m1 = 480 г - 15% тұз

m2 = 120 г - ? % тұз

Шешуі:

15% = 0,15;

480·0,15= 72 (г) тұз

480+120=600 (г) ертінді.

600г 100 %

72г х %

Жауабы: 12 %

V .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

1. № 12, № 18 , №20 ,№ 32.

2. Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін бағалау.

Математика 6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Теңдеу шешу және теңдеу құрып есептершығару.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылармен теңдеу және теңдеу құрып есептер шығару жөніндегі білімдерін еске түсіріп, қайталау, оқушылардың білімдерін жалпылау, жетілдіру.

Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып,білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №1.

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін,білігін және дағдысын жалпылау және жетілдіру сабағы.

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабақ.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Самастоятельные и контрольные работы по математике» 6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үй тапсырмасын тексеру:

Үйге берілген №12 ,№18 , № 20 ,№32.есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру,қателіктер болса жою.

№ 12

  1. күні – 24 бет терді. 0,3 б.] ? бет.

Шешуі: 24:0,3=80 (бет) барлық бет саны.

№ 18

а=6 см – 2/3 б – 0,75 б

в

с

Р- ?

Шешуі: 6 · 2/3 = 4 (см) – екінші қабырға.

6 · 0,75= 4,5 (см)

Р= 6+4+4,5= 14,5 (см)

№20

Барлық - ? есеп .

I аптада – 7/12 б

Қалғаны 25 есеп.

Шешуі: 25: 7/12 = 25· 7: 12= 60 (есеп)

№ 32

  1. күні – 35%

  2. күні – 28%

  3. күні – 333 кг

Шешуі:

100- ( 35+28)= 37%= 0,37

333: 0,37 = 900 (кг)

III. Өтілген материалдарды пысықтау:

  1. Теңдеу дегеніміз не ?

  2. Теңдеуді шешу дегеніміз не ?

  3. Теңдеу түбірі дегеніміз не ?

  4. Белгісіз қосылғышты (көбейткішті) табу үшін .....

  5. Белгісіз азайғышты (бөлінгішті) табу үшін .....

  6. Белгісіз азайтқышты (бөлгішті) табу үшін .....

  1. Сынып жұмысы: (есептер шығару):

№ 15 (1,3) , № 27 , № 29 , № 33 , № 36 есептерді шығару.

№ 15

1) 86,9- (x+11,3) = 59,8. 3) (0,9x+4,55)· 0,3 = 1,5

x+11,3 = 86,9-59,8 0,9x+4,55 = 1,5 : 0,3

x+11,3 = 27,1 0,9x+4,55 = 5

x = 27,1-11,3 0,9x= 5-4,55

x= 15,8 0,9x= 0,45

x= 0,45 : 0,9

x= 5.

№ 27

Әкесінің жасы 5х 105 жас.

х баласының жасы

9х атасының жасы

Шешуі:

х+5х+9х = 105

15х= 105

x=105:15

x = 7 баласының жасы.

5x= 5·7 = 35 әкесінің жасы

9x= 9·7 = 63 атасының жасы.

№ 29

    1. - 15 кг

    2. - 16 кг

140 кг болуы мүмкін бе ?

Е.К.О.Е (15;16) = 240

80+60=140

16 · 5 + 15 · 4= 140ю

Жауабы: 15 кг – 4 жәшік

140 кг

16 кг – 5 жәшік

№ 33

Барлық жер - ? га

- 17 га

Бидай - 3 /5б

Бақша - 35%

Шешуі:

х – барлық жер , 3/5 бидай , 35% = 0,35 , 0,35х – бақша.

3/5х-0,35х = 17

0,6х-0,35х= 17

0,25х= 17

х= 17:0,25

х = 68

Жауабы: 68 га.

№ 36

V .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

1. № 7, № 8 , №9 ,№ 21.

2. Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін бағалау.

Математика 6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Пропорция. Қатынас.

Берілген қатынаста бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға екі санның қатынасы, кері қатынас және берілген қатынасқа тең қатынас жөнінде білім беру.

Білімді есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №2.

Сабақтың типі:

Жаңа материалдарды меңгерту.

Сабақтың түрі:

Теориялық білімберу сабағы.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Анықтамалық материалдар» Б.А.Гаусс.

«Самастоятельные и контрольные работы по математике» 6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне дайындық

Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

    1. Жаңа материалдарды игеру кезеңі:

1.Шамаларды сандар айырмасы немесе бөліндісі бойынша салыстырылады.

Соның ішінде шамаларды бөліндісі бойынша салыстыруды қарастырайық.

Мысалы: АВ және СД кесінділерінің ұзындықтарының бөліндісі бойынша салыстырайық.

Анықтама:Екі санның бөліндісі сол сандардың қатынасы деп аталады.

Айталық, АВ=8 см, СД=5 см, 1) 8:5= , яғни АВ кесіндісінің ұзындығы СД кесіндісінің ұзындығынан есе ұзын.

2) , яғни СД кесіндісінің ұзындығы АВ кесінідісінің -індей екенін көрсетеді.

Екі санның қатынасын әріппен жазсақ:

Оқылуы: а санының в санына қатынасы немесе а-ның в-ға қатынасы.

Мұндағы: а –алдыңғы мүше в- соңғы мүше.

Анықтама: Егер алдыңғы мүшені соңғы мүше етіп, ал соңғы мүшені

алдыңғы мүше етіп жазсақ, онда берілген қатынасқа кері

қатынас алынады.

Мысалы: қатынасына кері қатынас

қатынасына кері қатынас

Қасиеті: Қатынастың екі мүшесінде нольден өзге санға көбейтсек немесе

бөлсек берілген қатынасқа тең қатынас шығады.

Екі санның қатынасын пайызбен өрнектеугеболады. Ол үшін екі санның қатынасын (бөліндісін) 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін (%) жазу керек.

Мысалы:

Ендеше 2,7 саны 9 санның 30%-ы мұны сандардың %-дық қатынасы деп атайды.

Тексеру: 9 саны 100%

2,7 саны х %

х=

Есеп: m=350 (г) , m1 : m2= 2: 5 m1=2х , m2=5х

m1- тұз массасы m1+ m2 =2х+5х=7х

m2 – су массасы 7x= 350

m1- ? x=50

m2- ? m1=2·50=100 (г)

m2=5·50=250 (г)

2- тәсіл 2+5=7 (бөлік)

Бөлшек сандардың қатынасын бүтін сандардың қатынасы түрінде жазуға болады.

Ол үшін:

  1. бөлшек сандардың бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін табу керек.

  2. қатынастың алдыңғы және соңғы мүшелерін Е.К.О.Е-ке көбейту керек.

Мысалы:

Оқушылардың жаңа материалдарды игеру деңгейін анықтау:

  1. Екі санның қатынасы дегеніміз не ?

  2. Берілген қатынасқа кері қатынас қалай табылады ?

  3. Берілген қатынасқа тең қатынас қалай табылады ?

Жаң материалдарды № 37, № 38, № 39, № 40 ,№ 41 , № 42 , № 43 есптерді шығару арқылы бекіту:

№ 37 (ауызша)

№ 38 (ауызша)

№ 39 8:5 ; 15:7 ; 0,6:2 ; 1,4:7 ; 0,25:5 ; 0,8:0,5 ;

№ 40 (ауызша)

VI .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі:

1. № 44-50

2. Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін бағалау.

Математика 6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Қатынас.

Берілген қатынаста бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың қатынас, берілген қатынаста бөлу тақырыбынан білімдерін тиянақтау жетілдіру.

Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып,есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №2.

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін, білігін және дағдысын жетілдіру .

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабағы.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Самастоятельные и контрольные работы по математике» 6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үй тапсырмасын тексеру:

Үйге берілген № 44-50.есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру,қателіктер болса жою.

№ 44

1) х : 7= 3 2) 8 : х= 2

х = 7·3 х = 8 : 2

х = 21 х = 4

№ 45

АВ= 12 см

АС: СВ=3 : 1

СВ=? ; АС = ?

Шешуі:

№ 46

Қарлығаш жылдамдығы- v1

Бүркіт жылдамдығы - v2

v1 = 18 м/с

v2 =36 м/с

Шешуі:

  • 36-18=18 м/с

  • 36:18 = 2 екі есе көп

  • 18:36 =1/2 бөлігіндей

№ 47

Қ : К = 5 : 3

К : Қ = 3 : 5

№ 48

m=720 (г) , m1 : m2= 2: 5 Шешуі: m1=720 : (7+5) · 7=60· 7=420 (г) ,

m1- мыс массасы m2 =720 : (7+5) · 5=60· 5=300 (г)

m2 – мырыш массасы

m1: m2 =7 : 5

m1 - ?

m2- ?

№ 49

Егілді - 90

Гүлдеді -72

Шешуі: 72 : 90 = 4 : 5 ; 4 : 5 · 100 % = 80%

№ 50

  1. (174,29+318,67) : 78 = 6,32 ;

    • 174,29+318,67= 492,96 ; 492,96 : 78 = 6,32 ;

  2. (91,3-17,5) : 123 = 0,6 ;

    • 91,3-17,5 = 73,8 ; 73,8 : 123 = 0,6 ;

  3. 27,28 : (85,25 +162,75) = 0,11

    • 85,25 +162,75 = 248 ; 27,28 : 248 = 0,11 ;

  4. (316,98-67,13) : 95 = 2,63

    • 316,98-67,13 = 249,85 ; 249,85 : 95 = 2,63 ;

III Өтілген материалды пысықтау кезеңі:

  1. Екі санның қатнасы дегеніміз не ?

  2. Берілген қатнасқа кері қатнас дегеніміз не ?

  3. Берілген қатнасқа тең қатнас қалай табылады ?

  4. Шаманы берілген қатнаста бөлуді түсіндір.

IV Сынып жұмысында: № 51 ,№ 52 (1,3,5), № 53, № 54 (1,3,5),

№ 55 (1,3,5),№56, №58, №60 есептерді шығару.

№ 51 ауызша.

№ 52

№ 53 а : b

  1. 3а : b = a : b · 3 бөлшектен 3 – есе көп.

  2. а : 2b = a : b · 1/2 бөлшектен 2 – есе кіші болады.

  3. а : 2,5b = 10a : 25b = 2a : 5b = a : b · 2/5 бөлшектен 2/5 есе кіші.

  4. а : 1,2b = 10a : 12b = 5a : 6b = a : b · 5/6 бөлшектен 5/6 есе кіші.

№ 54

№ 55

№ 56

№ 58

b=20м а- ұзындық

№ 60

V1- меншікті жылдамдығы

V2- ағыс жылдамдығы

V1= (V2+24,3)км/сағ

t= 3 сағ; V1:V2= 10:1

St-?

Шешуі:

St= (V1.+V2)·t=(27+2,7) ·3=89,1 (км) - өзен ағысымен жүзген жылдамдық.

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге № 52 (2,4,6), № 54 (2,4,6), № 55(2,4,6),№57 ,№59 ,№ 61.

2) Сабақты қортындылау.

Математика 6-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Қатынас.

Берілген қатынаста бөлу.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылардың қатынас, берілген қатынаста бөлу тақырыбынан білімдерін жетілдіріп,тереңдету.

Оқушылардың ой-өрісін дамыта отырып,есептер шығару.

Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке тәрбиелеу.

Көрнекілік:

Үлесітрме материалдар. Картотека №2.

Сабақтың типі:

Оқушылардың білімін, білігін және дағдысын жетілдіру .

Сабақтың түрі:

Практикалық (есеп шығару) жұмыс сабағы.

Қолданылған

әдебиеттер:

«Самастоятельные и контрольные работы по математике» 6 кл А.П. Ершова.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушыларды түгендеу.

ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру.

II. Үй тапсырмасын тексеру:

Үйге берілген № 52 (2,4,6), № 54 (2,4,6), № 55(2,4,6),№57 ,№59 ,№ 61. Есептерінің шығарылуының дұрыстығын тексеру, қтеліктері болса жою.

№ 52

№ 54

№ 55

57

Р=28см

a : b = 4 : 3

S-?

Шешуі:

№ 59

Шешуі: тұз ертіндісін х г делік.

№ 61

I күні 30% Шешуі: барлық х делік.

II : III = 5 : 2 30%=0,3 б

II = III +27 I күні = 0,3 x

I + II +III -? II күні

III күні

Жауабы: 90 бет.

III Өтілген материалдардыпысықтау.

  1. Екі санның қатынасы дегеніміз не?

  2. Берілген қатнасқа кері қатынас дегеніміз не?

  3. Берілген қатнасқа тең қатынас қалай табылады ?

  4. Шаманы берілген қатнаста бөлуді түсіндір.

IV сынып жұмысында: №63,№64, №65, №67 ,№ 69, № 71.

№63 v= S : t; жылдамдық жолдың уақытқа қатынасындай.

t= S : v уақыт жолдың жылдамдыққа қатынасындай.

a= S : b тік төртбұрыштың ұзындығы ауданның еніне қатынасындай.

b= S : a тік төртбұрыштың ені ауданның ұзындығына қатынасындай.

№ 64

х – шананың бағасы.

х – шаңғының бағасы.

Шешуі:

№ 65

  1. 15/18 қыздар ұлдардың 15/18 бөлігіндей.

  2. ұлдар қыздардан 18/15 есе артық. (саны)

  3. ұлдар сыныптағы оқушылардың 15/(15+18) бөлігіндей.

  4. қыздар сыныптағы оқушылардың 18/(15+18) бөлігіндей.

№ 67

  1. Тік төртбұрыш квадрат болады. 5 : 5 болады.

  2. Тік бұрышы параллелепипед болады. 7 : 7 : 7 болады.

№ 69

m1 –су

m2- қант

m1 : m2=17 : 3

m1 - m2=280 г

Қант % құрамында ?

Шешуі: х г қантты су ертіндісі.

Сонда:

Жауабы: концентрацияда қант 15%.

№ 71

Шешуі: х км барлық жол.

0,375x-0,275x=64; 0,1x = 64; x= 640 (км)

Жауабы: барлық жол 640 км.

73

m1 – I күн.

m2- II күн

m3- III күн

m1 : m2=2 : 3

m2: m3=5 : 7

m3– m1=770к г

m - ?

Шешуі:

Жауабы: 3,22 (т).

V Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға нұсқау беру кезеңі.

1) Үйге № 66, № 68, № 70.

2) Сабақты қортындылау.

Автор
Дата добавления 26.11.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспект урока
Просмотров642
Номер материала 1327
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.