Уроки математики / Конспект урока / «Көпмүшелерді қосу және азайту» тақырыбын қайталау

«Көпмүшелерді қосу және азайту» тақырыбын қайталау

Сынып: 7 Пән: алгебра Күні:

Сабақтың тақырыбы: «Көпмүшелерді қосу және азайту»

Мақсаттары:

Білімділік: Көпмүшелерді және олардың стандарт түрінде жазылуын білу, оларға қосу және азайту амалдарын қолдана білу; алған теориялық білімдерін іс жүзінде пайдаланып дұрыс шешім қабылдай білуге дағдыландыру; көпмүшелерге қосу және азайту амалдарын қолдануды машықтандыру.

Дамытушылық: оқушылардың танымдық ізденістерін, есте сақтау, ойлау, сөйлеу, есептеу қабілеттерін, белсенділігін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, жинақылыққа, дәлдікке, ізденуге, өз бетінше еңбектенуге, бір бірінің білімін бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ жауап, практикалық жұмыс, тестік тапсырма

Көрнекілігі: интерактивті тақта, бағалау парағы, дидактикалық материалдар, бірмүшелер және көпмүшелер жазылған плакат

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Саламатсыздар ма, балалар, ұлы ағартушы Ы. Алтынсарин атамыз «Кел, балалар, оқылық, оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық...» деді емес пе, ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы, белсенді, ықыласты, зейінді, зерделі болайық!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Дәптерлеріңді ашыңдар. Үй тапсырмасын тексереміз.

Үйге қандай тапсырма берілген еді?

§2 анықтаманы жаттау,

№190 (2,4) 191 (2) 192(1,3)

2)2х-2 2) 11 1) -2а5+3а4-5а3

4) 27-3р23 3) 6ху2 –0,2у3-1

Тақтаға қарап есептерімізді тексереміз және бағалау парағына үй тапсырмасына балымызды қоямыз.

ІIІ. Оқушыларды білімді белсенді қабылдауға дайындау

1.Ауызша жаттығуларды орындату

1өрнектерді оқыңдар:

1.16а2в4с5

2.0,0004х2у3z5

3.(8m2-9n3)+(25m2+9np5)

4.(0,007m4+5)-(nq6-0,005m4)

№2 бірмүшені дәрежеге шығарыңдар:

  1. (3х2)3 2. (3m8)4 3. (2a4b2)3

4. (0,5a4)2 5. (a2b4)6 6. (0,6x10)2

2.Сұрақтарға жауап беріңдер:

1 Қандай өрнектерді бірмүше деп атайды?

2 Бірмүшенің дәрежесін қалай анықталады?

Бірмүшелерді дәрежеге қалай шығарамыз?

Көпмүше деп нені айтамыз?

Көпмүшенің ұқсас мүшелері деп нені атаймыз?

Көпмүшенің дәрежесі деп нені атаймыз?

Көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін айтыңдар?

Бағалау парағына ауызша жаттығу үшін балымызды қоямыз.

IV. Білімді бекітіп, формуланы шығармашылықпен қолдануға үйрету

Бүгін сендерге «Зерттеушілер» ролін ойнап, көпмүшелерді қосу және азайту амалдарын қолдануды зерттеп, одан әрі тереңірек үйренуге тура келеді.

Дәптерлеріңе «бүгінгі күннің жадын» және сабақтың тақырыбы «Көпмүшелерді қосу және азайту» «сынып жұмысы» деп жазыңдар.

1)Оқулықпен жұмыс

193 (1,3) №195(1,3) №198 (1,3) №200

Дәптермен жұмыс бағасын бағалау парағына қойыңдар.

2) «Тапсырма емтихан» карточкалық тапсырманы орындау.

Тест тапсырмасын орындау. Тексеріп болсағасын бағалау парағына бағаларынды қоясыңдар

  1. Бірмүшенің дәрежесін анықта:

А) 9 Ә) 13 Б) 7 В) 12

  1. Ұқсас мүшелерін біріктіріңдер:

А) Ә) Б) В)

  1. Бірмүшені стандарт түрде жазыңдар:

А) Ә) Б) В)

  1. Көпмүшені стандарт түрде жазыңдар:

А) Ә) Б) В)

5. Өрнекті ықшамдап, х=-3 болғанда өрнектің мәнін табыңдар:

А) -27 Ә) -9 Б) 9 В) 27

6. Көпмүшенің дәрежесін анықта:

А) 6 Ә) 5 Б) 4 В) 3

5.Оқу әрекетінің нәтижесін тексеру

1.с6-9х4 көпмүшенің дәрежесін анықта

А) 6 Ә) 9 Б) 4 В) 1

2. 25а2в2-16х4-15а2в2 ұқсас мүшелерді біріктіріңдер

А) 10а2в-16х2 Ә) 10а2в2-16х4

Б) 10ав-16х4 В) 10а2в2+16х4

3. Бірмүшені дәрежеге шығарыңдар: (5х7у6)2

А) 25х9у12 Ә) 5х14у12

Б) 25х14у12 В) 10х9у8

4. Ұқсас мүшелерді тап:

А) 1); 2) Ә) 2); 4) Б) 2); 3) В) 1); 3)

5.Тура теңдікті тап:

А) Ә)

Б) В)

5.Үй тапсырмасын беру

Күнделіктерінді ашып, үй тапсырмасын жазыңдар:

-Квадраттар айырмасын көбейткіштерге жіктеудің ережесін оқуға

- №199 (1,3), 201

5.Бағалау, қорытындылау

1.Бағалау парағындағы баллдарымызды санайық

Рефлексия

Сонымен бүгін көпмүшелердің ұқсас мүшелерін қосуды және азайтуды, көпмүшелерді қосу және азайту амалдарын орындау барысында кездесетін «жақшаны ашу» ережесін қайталай отырып, өрнектерді ықшамдауға пайдаландық.

Сабақ үшін рахмет.

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар.

Автор
Дата добавления 15.05.2017
Раздел Алгебра
Подраздел Конспект урока
Просмотров493
Номер материала 4060
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.