Уроки математики / Другое / Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: Л.Қылышев атындағы ОЖББМ

Күні: 19.01.2018 Мұғалімнің аты – жөні: Таскали А. Ж.

Сынып: 5 Қатысқандар:21 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру(1 сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.1.13ондық бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.5ондық бөлшектерді оқу және жазу;

5.1.1.14ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:Ондық бөлшек ұғымын түсінеді; ондық бөлшектерді оқиды, жаза алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жаза алады

Кейбір оқушылар істей алады:шамаларды ондық бөлшекпен өрнектеп есептерде қолдана алады

Бағалау критерийі

-ондық бөлшектектерді оқиды, жазады.

-жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады.

-Шамаларды ондық бөлшекпен жазады, есептерде қолданады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат

Оқушы

- жай бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазу алгоритмін түсіндіре алады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

- бүтін бөлік, бөлшек бөлік;

- ондық бөлшек;

- үтірмен ажыратылатын таңбалар саны;

- үтірден кейінгі таңбалар саны;

- ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ... керек;

-егер ондық бөлшектің соңына бір немесе бірнеше нөлдер тіркеп жазылса ( алып тасталса), онда ...бөлшек шығады;

Құндылықтарға баулу

Құрмет, ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім

Бөлшек туралы ұғым қалыптасқан. Бүтін бөлік, бөлшек бөліктерді ажырата алады.Натурал сандарды разрядтарға бөлуді біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 2мин

3мин

Ұйымдастыру бөлімі: Амандасу

Оқушыларды түгендеу, сабаққадайындау

Ортаға шығып сандарды таңдап алады, дұрыс бөлшектер аралас сандар болып екі топқа бөлінеді.

«Миға шабуыл» топтарға ауызша сұрақтар қойылады

Мына сандарды оқы және бүтін, бөлшек бөлігін ажырат.

;; ; ; ; ; ; ; ;

Бөлшектер жазылған стикерлер

Сабақтың ортасы

7мин

10 мин

2мин

2мин

5 мин

10 мин

Топтық жұмыс«Ақпаратты сүзу»

Бөлімі он, жүз, мың болатын бөлшектерді сүзіп ал.

Тұғырықтағы сандармен сәйкестендір, қандай қорытынды жасай аласың?


2,3; 0,51; 0,219; 5,15; 0,7; 6,09;

ҚБ: Бағдаршам

«Еркін әңгіме», «Өкіл»І топқа теңдік, ІІ топқа кесте беріледі

Егер ондық бөлшектің соңына нөлді тіркеп жазсақ, немесе соңындағы нөлді алып тастасақ, онда берілген бөлшекке тең бөлшек шығады.

Тең ондық бөлшектерге мысалдар келтір.

Ондық бөлшектердің разрядтары кестесі

бөлшек

Ондық бөлшек

Бүтін бөлік

Бөлшек бөлік

...

жүздік

ондық

бірлік

Ондық үлес

Жүздік үлес

Мыңдық үлес

Онмыңдық үлес

Жүз мыңдық үлес

Милиондық үлес

3

8

,

0

0

1

3

5

ҚБ: «Шапалақ»

Жұптық жұмыс «Семантикалық карта»

Берілген сандарды ондық бөлшекпен жазыңдар:

Елорда

1,9

2,07

12,5

5,35

0,502

8,5

Екі бүтін жүзден жеті

К

Е

М

Ө

Ш

И

Бір бүтін оннан тоғыз

Л

Н

Қ

Ү

С

У

Он екі бүтін оннан бес

Й

Ц

О

Т

Б

Х

Бес бүтін жүзден отыз бес

Ф

Ы

Ч

Р

Ю

Э

Нөл бүтін мыңнан бес жүз екі

В

Я

Щ

Ң

Ж

Д

Сегіз бүтін оннан бес

І

Ғ

Ә

Ұ

А

Г

Астана

1,8

3,24

10,9

12,65

0,428

5,3

Он бүтін оннан тоғыз

К

Е

А

М

Ө

Ш

Үш бүтін жүзден жиырма төрт

Л

С

Қ

Ү

Ң

Ы

Бір бүтін оннан сегіз

Т

Ц

У

И

Б

Ю

Он екі бүтін жүзден алпыс бес

Э

Ф

Й

А

Ұ

Р

Бес бүтін оннан үш

І

Ғ

Щ

Г

Д

Н

Нөл бүтін мыңнан төрт жүз жиырма сегіз

В

Ә

Ч

Я

А

Х

ҚБ: «Бас бармақ»

Сергіту сәті: Жұбыңды тап

2,5; 6,7; 5,09; 12,3; 8,62

Саралау тәсілі«Қарқын»Деңгейлік тапсырмалар

699 А деңгейі

987,654321 саны берілген осы санның 1)ондық үлес; 2 )жүздік үлес 3)мыңдық үлес 4)он мыңдық үлес 5)жүз мыңдық үлес, 6)милиондық үлес разрядында қандай цифр жазылған?

705 В деңгейі Қосындының мәнін ондық бөлшек түрінде жазыңдар

1) 2) 3)

911 АВСДЕ көпбұрышының қабырғаларын өлшеп, сантиметр өлшемімен жаз. С деңгейі

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерилері: Білім алушы:

-ондық бөлшектектерді оқиды, жазады.

-жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазады.

-Шамаларды ондық бөлшекпен жазады, есептерде

қолданады.

1 тапсырма А деңгейі

Төмендегі тұжырымдардың дұрысының қатарына ˅ таңбасын қойыңдар

1)Ондық бөлшектің алдымен бүтін бөлігі, кейін бөлшек бөлігі жазылады

2)Ондық бөлшектің бүтін бөлігі бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратылады

3) 0,0068 санының бүтін бөлігі 0-ге тең

4)Егер бөлшек дұрыс бөлшек болса онда үтір алдына 1 цифры қойылады

5)4,023 санының бүтін бөлігі 23-ке тең

6)санының орнына 7,015 санын жазуға болады

7)жай бөлшегін 0,3бөлшегімен ауыстыруға болады

Дескриптор: Білім алушы:

-Ондық бөлшектің бүтін бөлігін және бөлшек бөлігін ажыратады.

-Ондық бөлшектің анықтамасына сәйкес келетін дұрыс тұжырымдарды анықтайды.

2 тапсырма Б деңгейі

908 Бөліндіні ондық бөлшекпен жазыңдар

6: 10000; 18: 10; 27:100; 692:10; 7812:1000

Дескриптор: Білім алушы:

- Ондық таңбаларды дұрыс есептей алады.

-Бөліндіні ондық бөлшекпен жаза алады

3 тапсырма: С деңгейі

916 Шамаларды ондық бөлшекпен жазыңдар:

1)километрмен: 2км76м; 613м

2)тоннамен9кг; 5ц65кг; 6ц8кг

3)сағатпен: 1сағ 12мин; 30мин

Дескриптор: Білім алушы:

-Шамаларды ондық бөлшекпен жаза алады

А4 формат, фломастер.

Оқулық «Атамұра» Алдамұратова,

Қ. С. Байшоланова,

Е. С. Байшоланов

Семантикалық карта

Оқулық

«Мектеп»2009

Әбілқасымова, Кучер, Жұмағұлова

АКТ

«Атамұра» Алдамұратова,

Қ. С. Байшоланова,

Е. С. Байшоланов

АКТ

Оқулық «Атамұра» Алдамұратова,

Қ. С. Байшоланова,

Е. С. Байшоланов

Сабақтың соңы 4 мин

Кері байланыс: «Бес саусақ»

Қағаз бетіне қолыңызды қойып саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз

1)Бас бармақ - мен үшін маңызды және қызықты болды

2)Сұқ саусақ -мен бүгін... түсіндім

3)Ортаңғы саусақ-мен үшін ... қиын болды

4)Төртінші саусақ – менің бағам... өйткені ...

5)Шынышық – мен... білгім келеді

А4 формат

Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік деңгейін сақтау

Саралаудың жеті тәсілін қолдандым. Топтық жұмыста оқушылар тапсырманы орындай отырып тақырыпты түсінеді, бір – біріне түсіндіреді. Жұптық жұмыста түсінгендері бойынша тапсырманы орындайды бір – бірін толықтырады. Жеке жұмыста оқушылар шығармашылықпен жұмыстанады. Белсенді оқыту тәсілдері: «Миға шабуыл» «Өкіл»

«Еркін әңгіме». Графикалық органайзер «ақпаратты сүзу» әдістерін қолдандым

«Бағдаршам», «Шапалақ», «Бас бармақ» арқылы бағаланды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары берілді. Дескриптор арқылы бағалаймын.

Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалаймын. Сергіту сәтінде әуенді қимылдайды.

АКТ уақытылы қолданылуын қадағалаймын.

Автор
Дата добавления 28.02.2018
Раздел Математика
Подраздел Другое
Просмотров473
Номер материала 5422
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.