Уроки математики / Конспект урока / Конспект урока по математике на тему "Текшелерден құрастырылған геометриялық фигуралардың көлемдерін салыстыру."

Конспект урока по математике на тему "Текшелерден құрастырылған геометриялық фигуралардың көлемдерін салыстыру."

3 сынып

Математика

Сабақтың тақырыбы: Текшелерден құрастырылған геометриялық фигуралардың көлемдерін салыстыру.

Сабақтың мақсаты: Текше және оның көлемі‚ кубтың көлемі жайлы түсінік қалыптастыру. Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.

Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету ‚ практикалық іс–әрекет арқылы түсіндіру, жарыс.

Көрнекілік: Сыйымдылық пен көлемге байланысты суреттер.

Жоспар:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ.

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.

Ү. Қорытындылау, бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасын тексеру:

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

А) Кесінді ұзындығын анықтауға болады.

Ол бір өлшеммен (ұзындығы) өлшенеді. 4 см

Ә) Тік төртбұрыштың ауданын екі өлшеммен (ұзындығы‚ ені) табуға болады.

2×4=8 (см )

Б) Білеушенің көлемін табуға болады. Ол үш өлшеммен (ұзындығы‚ ені‚ биіктігі) өлшенеді. 4 × 2 × 1 = 8 ( см )

Бұл – текше (куб) Оның үш өлшемі бар. Ұзындығы – 1 см‚ ені – 1 см‚ биіктігі – 1 см. Текшенің көлемі – 1 см

Жаңа сабақ.

Сабақ мақсатымен таныстыру.

1. Куб және оның көлемі‚ кубтың көлемі жайлы түсінік қалыптастыру.

Бұл текше(куб). Оның 8 төбесі бар. Төбелерді қосатын кесінділерді қыры

деп атайды. Текшенің 8 қыры бар. Текшенің 6 жағы бар. Сана.

Фигурада екі қатар қойылған текшелерді сана. Барлығы неше текше. Фигураның көлемі туралы не айтуға болады?

Формуламен таныстыру.

Көлемді V әріпімен белгілейміз

V = а×в×с

V= 10×10×10=1000 (см )

V=10×10×20=2000 (см )

V=10×10×30=3000 (см )

1 л = 10 см × 10 см × 10 см = 1000 см (мың куб сантиметр)

Көбейту және оның компоненттері

Көбейткіш

9

6

8

7

5

10

Көбейткіш

4

3

5

2

7

9

К.мәні

36

18

40

14

35

90

3‚ 4 тапсырмаларды орындау.

5. Теңдеулерді шешу.

  1. Теңдеулерді шешу.

  2. Белгісіз компонент не?

  3. Белгісіз компоненті табу үшін не істейміз?

Сатып алды – 500 г –нан 1 қорап шай және 100 г–нан 3 шай

Барлығы неше грамм?

500+100×3=800(г) – барлығы

Ж:

8–тапсырма. Есептерді құрастыру және шығару.

Қараторғайдың 1 үйшігііне жұмсалатын шегелер саны

Қараторғайдың үйшіктерінің саны

Шегелердің жалпы саны

Бірдей

10

8

80

10

4

40

7–тапсырма.

10, 11, 12, 13–тапсырмаларды өзіндік жұмыс ретінде орынду, талдау.

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.

Үйге тапсырма: 6,9–тапсырма

Автор
Дата добавления 06.10.2017
Раздел Начальная
Подраздел Конспект урока
Просмотров52
Номер материала 4536
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.