Уроки математики / Конспект урока / План урока по математике на тему : "20 ичида сонларни айириш."

План урока по математике на тему : "20 ичида сонларни айириш."

Мавзуси:
20 ичида сонларни айириш

Мактаб: № 111

Куни, ойи: 29.11.2016

Ўқитувчининг исми:

1-“В” синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

1.1.2.5 ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды/ 20, ондық көлеміндегі сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдерін қолдану

1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну;

1.1.2.4 бір таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану

Дарснинг мақсади:

Барча ўқувчилар йиғиндидан қўшилувчини, айирмадан айрилувчини топишни билади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: ўнлик ичида қўшиш ва айиришни билади;

Айрим ўқувчилар: бир хонали сонларни ҳар хил усул билан кўрсатади (нуқталар йиғиндиси,таёқчалар ...) “+”, “–”, “=”, “≠”, “>”, “<” белгиларни қўллайди;.

Дарснинг бориши

Дарс тартиби

Режаланган иш

Жиҳозлар

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.

Дарснинг ўртаси

(6 – 30 минут)

20 ичда сонларни айиришни урганадилар.

Икки хонали сондан бир хонали сонни айириш учун, бирликларни айириб, унликларни узгаришсиз к

олдиоиш мумкин.

1-топширик

Расм асосида аймиришга доир мисоллар тузиш.

Икки хонали сонлар билан айиришни бажариш учун унликлардан унликларни, бирликлардан бирликларни айириш керак.

18-12=

15-13=

17-14=

19-15=

2-топширик

Расмлар ёрдамида мисоллар тузиш.

19-3= 17=5

18-6= 19-15=

3-топширик

Турар жойда 14 та машина бор эди. 3 та машина юриб кетди. Турар жойда канча машина колди?

4-топширик

11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 сонлардан 1 ни айиринг. Нимани пайкадингиз? Хулоса чикаринг.

АКТ, расм.

Дарслик

1 иш дафтари.

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.

Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.

Илмий мудир___________

___”_______________

Автор
Дата добавления 04.04.2019
Раздел Начальная
Подраздел Конспект урока
Просмотров1040
Номер материала 6185
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.