Павлодар облысы,Екібастұз қаласы
№11 жалпы орта мектебінің
жоғары санатты математика пәні мұғалімі
Архабаева Жұпар Көпбайқызы
Пәні: Алгебра | Сыныбы: 9 сынып. Сабақ №38 | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысы | |||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты | Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын есеп шығаруға қолдану | |||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже | - Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын есеп шығаруға қолданады. -- Арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысына берілген күрделі тапсырмаларды орындай алады. | |||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар | АКТ. Презентация. Постер. Бағалау парағы. тапсырмалар. | |||||||||||||||||||||||||||
Тапсырма | Топтық тапсырмалар. Жеке тапсырмалар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе 2 минут | Оқушылармен амандасу Оқушыларды геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлу. | Оқушылар амандасады. Оқушыларды геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлінеді | ||||||||||||||||||||||||||
Білім Топтық жұмыс 5 минут |
Интерактивті тақта арқылы 2. Сәйкестендіру тесті. | Оқушылар топтық жұмысты орындайды. Дайын жауап бойынша тексереді. | ||||||||||||||||||||||||||
Түсіну Жұптық жұмыс 5 минут | «Кім жылдам?»
| ойындағы есепті шешеді . Бір жұп оқиды, қалғаны тексереді. | ||||||||||||||||||||||||||
Талдау 20 минут 10 минут |
Арифметикалық прогрессия туралы алғашқы ұғым ежелгі адамдарда болған. Бабылдықтардың сына тақталарында және Египет папирустарында прогрессияға байланысты есептер кездеседі және есептерді қалай шығару керектігі көрсетілген. Прогрессияға берілген ең көне нанды бөлу туралы есеп атақты Египеттің Ринда папирусында жазылған. Есеп: «Саған айтылды: 10 адамға 10 нан мөлшерін бөл. Сонда әрбір келесі адам үшін нанның мөлшері өзінің алдындағымен арасындағы айырма 1/8 болсын». | Тарихтан мағлұмат алады. | ||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 10минут |
Топтарға шығармашылық тапсырма беріледі. 1,2-топ: Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды. Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды? 3,4- топ: Үйренуші жүзгіш бір аралықты 1 минут 55 секундта жүзіп өтеді. Жаттықтырушы бұл нәтиже ай сайын 1,5 секундқа жақсарады деп жорамалдаса, 10 айдан соң осы аралықты жүзгіш қандай нәтижемен жүзіп өтер еді? 7-топ: Теңбүйірлі трапеция пішінді мектеп алаңына 6 қатарға гүл егілді. Бірінші қатарда 7 түп, ал екінші қатардан бастап келесі әрбір қатардағы гүлдер саны алдыңғыдан 4 гүлге артық болса, мектеп алаңына неше түп гүл егілген. | Топтар жұмыстарын қорғайды. Бірін бірі бағалайды | ||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау 5 минут |
| Семантикалық карта толтырады. Жұптық тексеру. Жауабы тақтада көрсетіледі. | ||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды 3 минут |
2. Кері байланыс: 1. Осы тарауды оқу барысында ... көмектесті. 2. Прогрессияға арналған есептер ... болды. 3. Бүгінгі сабақ ... өтті? | Оқушылар ойларымен бөліседі. Оқушылар өз ойларын стикерге жазып, тақтаға іледі. | ||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
|
Бағалау критерийлері
Критерийлері | Дескриптор | Ұпайы |
Үй тапсырмасы №191 | Есеп толық шыққан Толық емес Шықпаған | 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай |
Сәйкестендіру тесті | Формула толық дұрыс сәйкестендірілді Толық емес Жауап бере алмайды. | 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай |
Кім жылдам | Есепті толық орындады. Есеп орындалған таңбада қателік бар Есепті орындаған, бірақ жауабы нақты емес. Есеп орындалмаған. | 3 үпай 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай |
Шығармашылық тапсырма | Есепті талдауға, шығаруға қатысты. Постерге түсірді, бірақ талдауға қатыспады Мүлде қатыспады | 5 ұпай 3 ұпай 0 ұпай |
Семантикалық карта | Толық орындалған Жартылай орындалған Мүлде орындалмаған | 4 ұпай 2 ұпай 0 ұпай |
Барлығы – 16 ұпай
«5» 14 - 16 ұпай
«4» 11 - 13 балл
«3» 8 - 10 ұпай
Автор |
|
---|---|
Дата добавления | 12.05.2017 |
Раздел | Алгебра |
Подраздел | Конспект урока |
Просмотров | 1961 |
Номер материала | 4018 |
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное. |