Оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Абдуллаева.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:22.01.2019ж | Мектеп: № 18 мектеп гимназия Мұғалім: Ш.Ташкенбаева | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың пәндік және тілдік мақсаты: Оқушылар:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: үшбұрыш, аудан, биіктік, мединана,биссектриса,бұрыштың синусы, периметр. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: үшбұрыш ауданы … тең, үшбұрыштың медианасы,биіктігі,,биссектрисасы..., үшбұрыштың ауданы … формуласымен есептеледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын ала отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, еңбек қорлыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сызу және төменгі сыныпта өтілген қарапайым математика ұғымдарын еске түсіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Төртбұрыш түрлерін ажыратып, анықтап біледі. Параллелограмм, ромб түрлерін ажыратып, қасиеттерін айтады, оларға есептер шығарады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (6 минут) | Оқушылармен сәлесмдесу, жағымды психологиялық ахуал тудыру. Ұйымдастыру. «Геометриялық фигура» арқылы топқа бөлу. «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі. Өтілген тақырып бойынша сұрақтар топтар арасында бір-біріне қойылады. Мысал келтіре отырып, сұрақтарға жауап береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау қабілеттерін артыру.
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (21 минут) | 1- тапсырма «IDEAL» әдісі арқылы оқушыларға ақпарат беріледі. I-мәтін мазмұнындағы керекті ақпаратты анықтау. D-алған ақпаратқа түсінік. E-дәлелдеу. A-дәлдеу барысындағы әрекеттер. L-қорытынды жасау, атқарылған жұмысқа рефлексия жасау. 2-тапсырма (Т) «Қызықты ақпарат» әдісі беру арықылы үшбұрыш ауданын анықтап, тұжырымдау барысында терең игеру мақсатында.
Дескриптор:
ҚБ: « Түрлі-түсті жұлдызшалар» 3-тапсырма (Ж). «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі арқылы оқушыларға оқулықтағы есептерді шығару тапсырылады. Берілген тапсырма бойынша шарт құрып, есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі | Кеспе қағаздар «Аудан» http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99 Үлестірме материал «Үшбұрыштың ауданы» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (13 минут) | «Жұмбақ сөздер» әдісі арқылы оқушыларға аудан туралы түсініктерін қорытындылау үшін негізгі сөздер мен тақырыпқа қатысты терминдер беріледі. Оқушылар терминдерді байланыстыра отырып, үшбұрыш аудан формулаларын анықтайды. Үйге тапсырма: (хабарлама дайындау) «Үшбұрыш» сөзінің шығу тарихы қандай? Осы сөзге қатысты Евклидтің еңбектерін зерделеп көріңдер. & 21.22 есеп Рефлексия.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Абдуллаева.
Сабақ: | Мектеп: № 18 мектеп гимназия | ||||
Күні: 17.01.2019ж | Мұғалім есімі: Ш.Ташкенбаева | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны | қатыспағандар саны | |||
Тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану | ||||
Оқу нәтижелері | |||||
| |||||
| |||||
Алдыңғы оқу | Төртбұрыштар; төтбұрыштар мен үшбұрыштар аудандары, рериметрлері. | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Бағалау | |||
Басталуы 3 мин 2 мин 3 мин | Геометриялық фигуралар таңдау арқылы топтарға бөлінеді. Таңдап алған геометриялық фигураларға сәйкес мінездемелермен танысады. Топтар бір-бірлеріне тілектер айтып, сыныпта ынтымақтастық орнатады. Оқушылар ребус шеше отырып, сабақтың тақырыбымен танысады. Тақырыпқа сәйкес сабақтың табыс критерийлерін анықтайды. | Бақылау, қадағалау, ынталандыру . | |||
Ортасы 4 мин 3 мин 7 мин 2 мин 3 мин 10 мин | «Он сұрақ» ойыны арқылы, төртбұрыштар мен үшбұрыштар қасиеттерін қайталайды. «Сәйкестендір» әдісін қолдана отырып, суреттегі фигураларға сәйкес формулаларды анықтайды. Семантикалық картамен жұмыс жасай отырып, жазықтықтағы фигуралардың қасиеттерін қайталайды. Әр топтағы оқушыларға үлестірмелі қағазда жазылған тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырмаларды орындау барысында әр кім жазықтықтағы геометриялық фигураларды қолдана отырып, үйдің бейнесін және үйдің ауласының суретін салып, сурет бойынша төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Әр топ тақтада ілінге нөмірді таңдау арқылы, суретте салынған фигураның бірін «RAFT» әдісін қолдана отырып сипаттайды. «Іс тәжірибе алаңы». Шарты: Әр топқа геометриялық фигуралар таратып беру. Топтағы оқушылар фигуралардың қажетті өлшемдерін жасап, ауданын, периметрін, белгісіз элеметтерін табады. Оны тақтада қорғайды. «Sinkuein» стратегиясын қолдана отырып төртбұрыштар туралы өлең шығару | Бақылау, қадағалау. Смайлингтермен ынталандыру арқылы бағаланады Топтар бір-бірінің жұмысын өзара бағалайды Топтар бір-бірінің жұмысын өзара бағалайды | |||
Аяқталуы 3 мин 4 мин | «Бессаусақ» әдісі бойынша кері байланыс алу. Үйге тапсырма: І, ІІ тарауларды қайталау, төртбұрыштардың ауданын табуға 3-4 есеп құрастыру. Топтар бір- бірін бағалайды. Топ бақылаушысының бағалау парағының нәтижесі тыңдалады. | Бақылау, қадағалау, ынталандыру | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | Пәнаралық байланыс. АКТ-мен байланыс құндылығы . | |||
Бақылау арқылы бағыт беру, кеңесу. Ой қозғау сұрақтарын қою | Ашық сұрақтар қою арқылы, қадағалау, бақылау арқылы білімдері тексеріледі. Ынталандыру арқылы бағаланады Топ бақылаушысы бағалайды. Топтар бір-бірін бағалайды. | Қазақ тілі, физика, әдебиет, өзін-өзі тану. Интернеттен ақпарат қолдану. | |||
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ оқу мақсатына сай өтті. Сабақта оқушылар төртбұрыштар мен үшбұрыштардың қасиеттерін, аудандарын табу формулаларын, периметірлерін есептеу формулаларын қайталай отырып, оларды іс жүзінде қолдана білді. Сыныпта оқушылар бірлесе жұмыс жасап, белсенділік танытты. Сабақ жоспарында жоспарланған шаралар тиімді болып, геометриялық фигуралардың өмірде қолданылу жайлы мағлұматтармен өз білімдерін толықтырып, жетілдірді. Жоспарланған шараларды жоспарланған уақытпен шектеу барысында өз мерзімінде өтті. Мен өз жоспарыма ешқандай түзетулер енгізген жоқпын. Сабақта таңдап алынған әдістер оқушылардың қызығушылығын оятты. | ||||
Қорытынды бағамдау | |||||
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) «Он сұрақ әдісі» мен оқушылардың геометриялық фигураларды қолдана отырып бірлесе сурет салып, оған талдау жасау өте табысты болды. Топ бақылаушылары өз тобындағы оқушылардың жұмысын жақсы бағалай білді. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) «RAFT», «Сәйкестендір», «Іс тәжірибе алаңы» әдістерін қолдану барысында оқушылар белсенді жұмыс жасап, өз білімдерін көрсете білді. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабақтарда күнделікті өмірде қолданатын есептерді шығартып отыру. |
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Автор |
|
---|---|
Дата добавления | 14.02.2019 |
Раздел | Геометрия |
Подраздел | Конспект урока |
Просмотров | 7329 |
Номер материала | 6117 |
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное. |