Уроки математики / Конспект урока / Квадрат теңдеулерді шешу. 8 сынып

Квадрат теңдеулерді шешу. 8 сынып

Жамбыл облысы

Т. Рысқұлов ауданы

Ақтоған шағын орталықты орта мектебінің

математика пән мұғалімі

Нысанбаева Гульжамал Толегеновна

8.2A бөлім:

Квадрат теңдеулер

Ақтоған шағын орталықты орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Нысанбаева Г.Т

Сынып: 8 «А»

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу

Осы сабақта қол жеткі зілетін оқу мақсаттары

8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешеді

Сабақтың мақсаты

Бағалау критерийлері

Тілдік мақсаттар

Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді үйрету. Квадрат теңдеудің нақты түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды және квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды үғындыру.

Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант формуласын біледі; қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір түбір саны болатынын біледі; ұсынылған барлық мысалдардағы түбір санын дұрыс табады

Оқушылар:

Квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Квадрат теңдеу Айнымалының ең үлкен дәрежесі (бірінші/екінші/орта/соңғы мүшесі) (дәреже)

Бүтін сан , коэффицент, дәреже көрсеткіші, жақшаларды ашу /жақшаға алу , ең үлкен ортақ бөлгіш , ықшамдау, шешу

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Квадрат теңдеу дегеніміз

айнымалының ең үлкен дәрежесі квадрат болатын теңдеу.

Квадрат теңдеулерді білу адамзатқа келесілерді түсінуге көмектесті:

квадрат теңдеу

квадратное уравнение

quadratic equation

толық квадрат теңдеу

полное квадратное уравнение

full quadratic equation

дискриминант

дискриминант

discriminant

Бірінші коэффициент

первый  коэффициент

The first coefficient

екінші коэффициент

Второй коэффициент

second coefficient

бос мүше

свободный член

free member

Бастапқы білімдер

Өрнектерді, теңдеулер және теңсіздіктер ұғымын түсіну; теңдеудің графиктік түрде бейнелену мүмкіндігін түсіну; сандардың бөлгіштерін анықтау

« Мәңгілік ел» ұлттық

идеясында қоғамның басты құндылықтары

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау

Пәнаралық байланыстар

Алгебра шешімдерін табуда алынған анализдеу дағдысы, математика мен физиканың көптеген аспектілерінде пайдалы болады.

АКТ қолдану дағдылары

презентация

Сабақ түрі

Қайталау есептер шығарту, керекті формулаларды қолдану.

Сабақтың жүру барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың тазалығына ,балалардың сабаққа дайындығына көңіл бөл.

2.Сыныпты «Толық квадрат теңдеу ,Толымсыз квадрат теңдеу және Кіріктірілген квадрат теңдеу» деп үш топқа бөлемін.

1 топ: «Толымсыз квадрат теңдеу»
1
) 5х2=0;  2) -2х2=0;  3) 7х2=0. 4) -0,8х2=0

5) 2х2-х=0;  6) 3х2+12х=0;

2 топ: «Толық квадрат теңдеу»

1) 5х2+2х+5=0; 2) -3х2+5х+1=0; 3) 3х2+2х-16=0; 

4) 8х2-3х+8=0;  5) -2х2+4х+50=0; 6) 2-5х+12=0;

3 топ: «Кіріктірілген квадрат теңдеу»

1).х2+2х-16=0;  2) х2-8х+2=0;  3) -х2+50х-3=0; 4).х2-12х+6=0;

5) -х2+4х+50=0; 6) х2-5х+12=0;

Оқушылар ережелерін айтып топтарының атын қорғайды.

Квадрат теңдеулердің түрлері арқылы сынып үш топқа бөлінеді

«Толық квадрат теңдеу»

«Толымсыз квадрат теңдеу»

«Кіріктірілген квадрат теңдеу»

http://bilimland.kz/ru/h

Дескриптор:

  1. Квадрат теңдеулерді ажыратады

  2. Толымды, толымсыз және кіріктірілген квадрат теңдеу екенін анықтай алады.

Білімді қайталау

3. «Ой қозғау»

1 Тапсырма:

Төмендегі теңдеулердің ішінен толық ,толық емес және келтірілген квадрат теңдеулерді анықта:

Үлестірме тарату

Алгебра 8. Шыныбеков Ә.Н.Жалпы білім беретін мектептің 8 – сыныбына арналған оқулық. 3- басылымы. – Алматы: Атамұра

Жұптық жұмыс

2 Тапсырма: Жұптық жұмыс

Төмендегі теңдеулердің ішінен квадрат теңдеулерді анықта және олардың коэффициенттерін жаз:

http://bilimland.kz/ru/home#

Дескриптор:

-- Квадрат теңдеулерді ажыратады

-- Коэффициенттерін дұрыс анықтайды.

Сабақтың ортасы

3.«Конверт сұрақ» әдісі бойынша топтық жұмыс

І. №1. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін табыңдар:

а) 5х2 +7х – 2 = 0 b) 6x – 15 = 8x - 3

c) –x -9xy = 3xy + 5. d) x2 - 9x – 10 = 0

№2. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін табыңдар:

а) 3х2 +2х – 3 = 0 b) 4x + 7 = 3x - 4

c) –5x - 2xy = 4xy +7. d) x2 - 5x – 6 = 0

№3. Квадрат теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін табыңдар:

а) 2х2 +3х – 1 = 0 b) 3x + 2 = 2x - 1

c) –x - 3xy = 2xy +1. d) x2 - 8x – 9 = 0

 Дескрипторлар:

1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және коэффициенттерін дұрыс анықтайды.

«Конверт сұрақ» әдісі бойынша берілген есептерді топпен шығарады

Топтық жұмыс

Толық квадрат теңдеуді формула арқылы шешу.

  1. Коэффициенттерін жазу: a, b, c.

  2. Дискриминантты табу: D = .

  3. Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.

  4. Егер D = 0, онда бір түбірі бар: .

  5. Егер D > 0, онда теңдеудің екі түбірі бар:

ІІ. Есептер шығару:

1 топ:

Жауап: түбірі жоқ

Квадрат теңдеуді шешудің барлық әдіс-тәсілдерін меңгерту қажет екеніне назар аударамыз.

2 топ:

3 топ:

Жауап: -1; 1,2

Дескриптор:

-- Квадрат теңдеудің формуласын біледі.

-- Түбірін таба алады.

Бағалау : Мақтау, мадақтау арқылы

Топта ақылдаса отырып шығарады.

Оқулықпен жұмыс: №245 (а,ә) №246

тақтамен жұмыс

Тапсырма – 2. Оқушылардың формуланы пайдаланып квадрат теңдеуді шешу дағдысын бақылау мақсатында.

1). x²- 8x + 15 = 0

жауабы :(5;3)

2). x² - 5x - 6 = 0

жауабы :(7;-1)

Қорытынды

лау

Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы тексеріледі.

«Басбармақ» арқылы бүгінгі сабақта оқушылар өздерінің білімін өздері бағалайды.

«Бағдаршам» әдісімен үш топ бірін-бірі бағалайды,берген жауаптарына қарай.

Сабақтың соңы

Рефлексия

Алдарына берілген рефлексивті сөздердің бастамасын таңдай отырып, оқушылар өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді.

Бүгін мен ................ білдім

Маған ........ қызықты болды

Маған ..................... қиын болды

Мен ......... тапсырманы орындадым

Мен .................................... түсіндім

Енді мен ..........................................

Үйге тапсырма:

245 (б,в), 246 (ә,в)

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді және оқушылар қабілеті жоғары оқушылардан көмек сұрай алады.

Топтық жұмыстарда топ бойынша «Бағдар шам» әдісімен бағалау, әр есепті шығарғанда «Басбармақ»әдісімен өзара бағалау болды. Мұғалім оқушыларды сабақ бойы қадағалап, кері байланыс беріп отырады.

Сынып парта мен орындықтар дың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналасты рылуына басты назар аударамын. Әр оқушыөзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болулары на жағдай туындатамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған.Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді.Сабақта жұмыс атмосферасы сезілді. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақта уақыт тиімді паланылды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: .«Конверт сұрақ» әдісі бойынша топтық жұмыстары оқушыларға ерекше қызығушылық туғызды.

2: Тапсырмаларды орындау кезінде сыни тұрғыдан ойлап,білімін жүйелеуге көмектесті.

Автор
Дата добавления 13.02.2019
Раздел Алгебра
Подраздел Конспект урока
Просмотров3167
Номер материала 6114
Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.